Hunton Nativo®-levyeriste

Rakennuseristeemme perustuu pääasiassa puukuituun. Puukuitueristeellä on hyviä kosteudenhallintaa ja lämmönvarastointia edistäviä ominaisuuksia, ja sitä voidaan käyttää niin kattoon, seinään kuin lattiaan.

Hunton Nativo Puukuitueriste on pääasiassa puukuidusta valmistettu rakennuseriste. Sen valmistamiseen käyttämämme kuusihake on peräisin Norjan PEFC-sertifioiduista metsistä. Eristelevyjä voidaan käyttää niin kattoon, seiniin kuin lattiaan.

Miksi valita Hunton Nativo -levyeriste:

  • Hunton Nativo® Puukuitueristeen pääasiallinen materiaali on norjalainen kuusihake, joka on uusiutuva ja luonnollinen raaka-aine. Se varastoi hiiltä tuotteen koko elinkaaren ajan.
  • Eristelevymme ovat muodonpitäviä.
  • Puukuidulla on hygroskooppisia ominaisuuksia, joiden ansiosta se kykenee hallitsemaan kosteutta ja vähentämään kosteusvaurioita.
  • Puukuidulla on hyvä lämmönvarastointikyky.
  • Eristelevyllä on suuren tiheytensä ansiosta hyvät äänenvaimennusominaisuudet.
  • Puukuitueristettä on miellyttävä asentaa, eikä se aiheuta kutinaa.
  • Saatavilla myös puhalluseristeenä.

 

Hunton Nativon® jälleenmyyjät

Mietitkö, mistä voisit ostaa Hunton Nativo -puukuitueristettä? Tältä kartalta löydät Hunton Nativo -levyeristettä myyvät jälleenmyyjämme Suomessa.

 

Pienentää hiilijalanjälkeä

Hunton Nativo Puukuitueristeen tärkein raaka-aine on Norjan PEFC-sertifioiduista metsistä peräisin oleva kuusipuun hake, joka on uusiutuva ja luonnollinen raaka-aine.
Puut sitovat hiilidioksidia, joten kun hyödynnämme vanhaa metsää ja istutamme sen tilalle uutta metsää, puukuidusta valmistamamme eriste pidentää hiilen varastointikiertoa. Käyttämällä Nativo Puukuitueristettä, autat omalta osaltasi vähentämään hiilidioksidipäästöjä.

Puukuitueriste auttaa pienentämään ilmastojalanjälkeä, sillä se varastoi hiiltä koko elinkaarensa ajan. Lue lisää esitteestä ”Eristä uusiutuvasti ja varastoi hiilidioksidia”.

 

Hyvät kosteudenhallintaominaisuudet

Puukuidulla on hygroskooppisia ominaisuuksia (hengittävyys), joiden ansiosta se kykenee hallitsemaan kosteutta ja vähentämään kosteudesta aiheutuvia vaurioita.

Mitan- ja muodonpitävä

Nativo-puukuitueriste pitää muotonsa eikä painu kasaan. Eristeen suuri tiheys ja jäykkyys estää ilmataskujen syntymisen, painumisen ja taipumisen. Puukuidun luontainen ominaisuus vähentää ilman liikkumista eristeen sisällä ja tekee siitä hyvän tiivisteen ikkunoiden ja koolausten ympärille.

Hyvä äänenvaimennus

Eristeellä on suuren tiheytensä ansiosta hyvät äänenvaimennusominaisuudet, se imee, absorboi ja vaimentaa ääntä.

Ei paksunna seinärakennetta

Seinistä ja katoista ei tule paksumpia, kun niissä Hunton Nativo -puukuitueristettä. Kun seinässä käytetään 250 mm:n puukuitueristettä ja katossa 450 mm:n puukuitueristettä, teknisten edellytysten mukainen U-arvovaatimus Suomessa täyttyy.

Lambda-arvo

Hunton Nativo -levyeristeen lambda-arvo on 0,038 W/mK.

Palonkestävyys

Nativo-puukuitueristeeseen on lisätty palonestoainetta, ja eriste vastaa Euroluokan E vaatimuksia.

Kierrättäminen

Hunton Nativo -levyeristeen ylijäämäpalat voi kierrättää puujätteenä lähimmällä hyötykäyttöasemalla.

Lue remontoijien ja ammattilaisten kokemuksia Hunton Nativo® Puukuitueristeestä

Huntonin ”lähettiläät” ovat asiakkaitamme, jotka suosivat ja suosittelevat puukuitutuotteita omien kokemustensa pohjalta.  Lue lisää kokemuksista

 

Hunton Nativo® levyeriste

TuoteTuotenumeroPaksuus [mm]Leveys [mm]Pituus [mm]Levyjä paketissam2/pktPkt/lavam2/lavaTiheys [kg/m3]Lämmönjohtavuus [w/mK]
Hunton Nativo levyeriste99315056587094,421044,24500,038
Hunton Nativo levyeriste99327056587073,441034,41500,038
Hunton Nativo levyeriste993410056587041,971223,59500,038
Hunton Nativo levyeriste993512056587041,971019,66500,038
Hunton Nativo levyeriste993615056587031,481014,75500,038
Hunton Nativo levyeriste993720056587020,981211,80500,038
Hunton Nativo levyeriste9907455651220106,891068,93500,038
Hunton Nativo levyeriste9909955651220103,451034,47500,038
Hunton Nativo levyeriste9905145565122042,76822,06500,038
Hunton Nativo levyeriste9913195565122021,381216,54500,038
50, 100, 150 ja 200 mm saatavilla 565x1220. Kysy saatavuus Huntonin edustajalta.
Tiedostonimi
Kategoria
Lataa
Hunton Nativo_levyeriste_tuotekortti
  • Tuotekortti
Hunton_Nativo_Träfiberisolering_Produktkort
  • Produktkort
Hunton Nativo Käsikirja
  • Käsikirja
US Ulkoseinä 25mm tuulensuojalevy
  • CAD
US Ulkoseinä 12mm tuulensuojalevy
  • CAD
PEFC sertifikaatti
  • Sertifikaatit
Nativo Levyeriste Suoritustasoilmoitus DoP – Suomeksi
  • Suoritustasoilmoitus (DoP)
RT-kortti
  • Tuote-esite
Nativo Puukuitueriste Suoritustasoilmoitus – English
  • Suoritustasoilmoitus (DoP)
Hunton Intello hoyrynsulkukangas
  • Esitteet
  • sertifikaatit ja hyväksynnät
Eristä uusiutuvasti ja varastoi hiilidioksidia
  • Esitteet
  • sertifikaatit ja hyväksynnät
Nativo paketti 50mm_100mm

Nativo paketti 50mm_100mm

Nativo paketti_pysty

Nativo paketti_pysty

Nativo paketti_vaaka

Nativo paketti_vaaka

pakke_50mm_100mm_frilagt_med_skygge

pakke_50mm_100mm_frilagt_med_skygge

poster

poster

Nativo Puukuitueriste

Nativo Puukuitueriste

Hunton Nativo Puukuitueriste

Hunton Nativo Puukuitueriste