Hunton Nativo® levyeriste

Markkinoiden ympäristöystävällisin eriste

Huntonin puukuituinen Nativo levyeriste on luonnonmukaisesta puukuidusta valmistettu rakennuseriste.

Miksi valita Hunton Nativo® Puukuitueriste:

  • Ekologinen
  • 100% kierrätettävä
  • Muotonsa pitävä – helppo asentaa
  • Erinomainen lämmöneristävyys
  • Ääntä eristävä
  • Luokiteltu ihoa ärsyttämättömäksi
  • Norjan rakennustutkimuskeskuksen (SINTEF Byggforsk) antama tekninen hyväksyntä

Valitsemalla Huntonin Nativo Puukuitueristeen autat omalta osaltasi vähentämään hiilidioksidi- ja muita kasvihuonepäästöjä. Eriste valmistetaan kestävästi tuotetusta puusta ja on sataprosenttisesti kierrätettävää. Luonnonmukainen materiaali vaikuttaa positiivisesti sisäilman laatuun eikä sen käsittely ärsytä ihoa. Hunton Nativo Puukuitueriste on ekoystävällistä rakentamista suosivan valinta.

Tekninen hyväksyntä

Huntonin lämmöneristeellä on Norjan rakennustutkimuskeskuksen (SINTEF Byggforsk) antama tekninen hyväksyntä, joka antaa lisävarmuutta siihen, että eriste täyttää sille asetetut vaatimukset.

Vähentää kosteutta

Kosteutta esiintyy aina sekä talon sisällä että sen ulkopuolella. Samalla tämä sisä- ja ulkopuolella oleva kostea ilma pyrkii aina tasaantumaan, joten kosteutta kulkeutuu jatkuvasti rakenteiden läpi.

Tämä siirtyvä kosteus saattaa tiivistyä asunnon seinä- tai kattoeristeeseen. Tämä johtuu muun muassa päivä- ja yölämpötilojen suurista vaihteluista ja rakennuksen sisä- tai ulkopuolelta tulevasta suuresta kosteuskuormituksesta (höyrynpaineesta).

Huntonin lämmöneriste pystyy varastoimaan, siirtämään ja luovuttamaan kosteutta seinästä ja katosta jopa 10 kertaa tehokkaammin kuin mineraalivilla. Tämä ominaisuus on tärkeä, koska Pohjolan ilmastossa lämpötilat muuttuvat nopeasti, minkä vaikutuksesta kosteuden tiivistymisvaara kasvaa.

Hunton Nativo Puukuitueristeellä voidaan vastata Pohjolan ankaran ilmaston ja suurten lämpötila- ja kosteusvaihtelujen tuomiin haasteisiin.

 

Tuleeko seinä- ja kattorakenteista paksumpia, jos niissä käytetään puukuitueristettä?

Seinistä ja katoista ei tule paksumpia, jos niissä päätetään käyttää puukuitueristettä mineraalivillan asemesta. Kun seinässä käytetään 250 mm:n ja katossa 450 mm:n puukuitueristettä, jotta teknisten edellytysten mukainen U-arvovaatimus Suomessa täyttyy.

Mikä on puukuitueristeen lambda-arvo?

Hunton Nativo Puukuitueristeen lambda-arvo on 0,038 W/mK, minkä lisäksi sen lämmönvarastointikapasiteetti on yli kaksi kertaa suurempi kuin mineraalivillan. Puukuidun lämpöhäviö on lämmönvarastointikapasiteetin ansiosta erittäin vähäinen, minkä seurauksena energiantarve on talvella pienempi ja lämpötilat pysyvät tasaisempina ja viileämpinä kesällä.

Kotinikkareiden ja ammattilaisten suosittelemia. Oikeista syistä.

Hunton on käynnistänyt ”Suosittelemme” -kampanjan, jonka tavoitteena on tehdä puukuitueristeestä paras ja suositeltavin ratkaisu luonnonmukaiseen rakentamiseen. Olemme koonneet yhteen lähettiläitä, jotka kertovat, miksi he suosivat ja suosittelevat puukuitua eikä mitään muuta. Lue lisää kampanjasta.

Katso myös

Hunton Nativo® levyeriste

TuoteTuotenumeroPaksuus [mm]Leveys [mm]Pituus [mm]Levyjä paketissam2/pktPkt/lavam2/lavam3/pktm3/lavaTiheys [kg/m3]Lämmönjohtavuus [w/mK]
Hunton Nativo levyeriste977145565870104,9161049,1550,2212,21500,038
Hunton Nativo levyeriste97415056587094,4241044,240,2212,211500,038
Hunton Nativo levyeriste97467056587073,4411034,410,2382,41500,038
Hunton Nativo levyeriste97729556587054,9161024,5780,1972,36500,038
Hunton Nativo levyeriste974410056587041,9661223,590,1962,359500,038
Hunton Nativo levyeriste974512056587041,9661019,660,2362,36500,038
Hunton Nativo levyeriste974715056587031,4751014,7470,2212,22500,038
Hunton Nativo levyeriste974220056587020,9831211,800,1962,359500,038
HUOM! Vakiokokoa 870x565 mm Nativo levyeristeitä saatavilla myös paksuuksina (45-240 mm), minimitilausmäärä 5 lavaa. Kysy saatavuus Huntonin edustajalta.
Tiedostonimi
Kategoria
Lataa
Hunton_Träfiberisolering
  • Esitteet, sertifikaatit ja hyväksynnät
SINTEF_Nativo_levyeriste_NO
  • Tekninen hyväksyntä
Hunton Nativo_levyeriste
  • Tuotekortti
Hunton Intello hoyrynsulkukangas
  • Esitteet, sertifikaatit ja hyväksynnät
Suoritustasoilmoitus_Hunton Nativo Puukuitueriste 50, 100 ja 200 mm
  • Suoritustasoilmoitus (DoP)
RT-kortti
  • Tuote-esite
Nativo paketti 50mm_100mm

Nativo paketti 50mm_100mm

Nativo paketti_pysty

Nativo paketti_pysty

Nativo paketti_vaaka

Nativo paketti_vaaka

Hunton Nativo Puukuitueriste

Hunton Nativo Puukuitueriste