Hunton Nativo® Puukuitueriste – Eristelevy

Rakennuseristeemme perustuu pääasiassa puukuituun. Puukuitueristeellä on hyviä kosteudenhallintaa ja lämmönvarastointia edistäviä ominaisuuksia, ja sitä voidaan käyttää niin kattoon, seinään kuin lattiaan.

Hunton Nativo® Puukuitueristeen tärkein raaka-aine on luonnollinen ja uusiutuva kuusihake. Eristelevyn tuotannossa käyttämämme kuusihake on peräisin Norjan ympäristösertifioiduista metsistä. Nativo-levyjä voidaan käyttää niin kattoon, seiniin kuin lattiaan.

Miksi valita Hunton Nativo® Puukuitueriste levyeristeenä:

  • Hunton Nativo® Puukuitueristeen pääasiallinen materiaali on norjalainen kuusihake, joka on uusiutuva ja luonnollinen raaka-aine. Se varastoi hiiltä koko elinkaarensa ajan.
  • Eristelevymme ovat muodonpitäviä.
  • Puukuidulla on hygroskooppisia ominaisuuksia.
  • Puukuidulla on hyvä lämmönvarastointikyky.
  • Eristelevyllä on suuren tiheytensä ansiosta hyvät äänenvaimennusominaisuudet.
  • Puukuitueristettä on miellyttävä asentaa, eikä se aiheuta kutinaa.
  • Saatavilla myös puhalluseristeenä.

 

Hunton Nativon® jälleenmyyjät

Mietitkö, mistä voisit ostaa Hunton Nativo -puukuitueristettä? Tältä kartalta löydät Hunton Nativo -levyeristettä myyvät jälleenmyyjämme Suomessa.

 

Puu sitoo ja varastoi hiiltä

Tärkein raaka-aineemme on Norjan PEFC-sertifioiduista metsistä peräisin oleva kuusipuun hake, joka on uusiutuva ja luonnollinen raaka-aine.
Puut sitovat hiilidioksidia, joten kun hyödynnämme vanhaa metsää ja istutamme sen tilalle uutta metsää, puukuidusta valmistamamme eriste pidentää hiilen varastointikiertoa. Puukuitueriste sitoo hiiltä koko tuotteen elinkaaren ajan.

Puukuitu hallitsee kosteuden vaihtelut

Puukuitueristeellä on hygroskooppisia ominaisuuksia, mikä tarkoittaa, että eriste sitoo ja luovuttaa kosteutta sitä mukaa, kun ilman suhteellinen kosteus muuttuu.

Mittatarkka ja muodonpitävä eristelevy

Nativo-puukuitueriste pitää muotonsa eikä painu kasaan. Eristeen suuri tiheys ja jäykkyys estää ilmataskujen syntymisen, painumisen ja taipumisen. Puukuidun luontainen ominaisuus vähentää ilman liikkumista eristeen sisällä ja tekee siitä hyvän tiivisteen ikkunoiden ja runkorakenteiden ympärille.

Erinomainen äänenvaimennus puukuitueristeellä

Puukuitueristeellä on suuren tiheytensä ansiosta hyvät äänenvaimennusominaisuudet. Puukuitueristeen tiheys, eli ominaispaino kuutiometriä kohti, on suuri. Kun tämä ominaisuus yhdistetään puukuidun pehmeisiin kuituihin, saadaan materiaali, joka soveltuu hyvin äänen absorbointiin ja vaimentamiseen.

Ei paksunna seinärakennetta

Seinistä ja katoista ei tule paksumpia, kun niissä käytetään Hunton Nativo -puukuitueristettä. Kun seinään asennetaan 250 mm:n puukuitueristettä ja kattoon 450 mm:n puukuitueristettä, teknisten edellytysten mukainen U-arvovaatimus Suomessa täyttyy.

Lambda-arvo

Hunton Nativo -levyeristeen lambda-arvo on 0,038 W/mK.

Miellyttävää eristämistä ilma kutinaa

Nativo® Puukuitueriste on luonnollinen tuote, joka ei aiheuta kutinaa ja jota on miellyttävä työstää.

Palosuojaus Euroluokka E

Nativo-puukuitueristeeseen on lisätty palonsuoja-ainetta, ja eriste vastaa Euroluokan E vaatimuksia.

Kierrättäminen

Hunton Nativo -levyeristeen ylijäämäpalat voi kierrättää puujätteenä lähimmällä hyötykäyttöasemalla.

Lue remontoijien ja ammattilaisten kokemuksia Hunton Nativo® Puukuitueristeestä

Huntonin ”lähettiläät” ovat asiakkaitamme, jotka suosivat ja suosittelevat puukuitutuotteita omien kokemustensa pohjalta.  Lue lisää kokemuksista

Varaa ilmainen konsultaatio. Täytä alla oleva lomake, niin otamme sinuun yhteyttä.

Hunton Nativo® levyeriste

TuoteTuotenumeroPaksuus [mm]Leveys [mm]Pituus [mm]Levyjä paketissam2/pktPkt/lavam2/lavaTiheys [kg/m3]Lämmönjohtavuus [w/mK]
Hunton Nativo Puukuitueristelevy993410056587041,971223,59500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy99143056512201611,0210110,23500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy9907455651220106,891068,93500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy990050565122096,201062,04500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy990870565122074,821048,25500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy990995565122053,451034,47500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy9901100565122042,761233,09500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy9904120565122042,761027,57500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy9905145565122042,76822,06500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy9902150565122032,011020,68500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy9910170565122021,931419,30500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy9913195565122021,381216,54500,038
Hunton Nativo Puukuitueristelevy9903200565122021,381216,54500,038
Kysy saatavuus Huntonin edustajalta.
Tiedostonimi
Kategoria
Lataa
US Ulkoseinä 12mm tuulensuojalevy
  • CAD
US Ulkoseinä 25mm tuulensuojalevy
  • CAD
Hunton Nativo Käsikirja
  • Käsikirja
Nativo levyeristeen asennusohje
  • Asennusopas
NEPD – Hunton Nativo
EPD Sertifikaatti Levyeriste
Hunton Intello hoyrynsulkukangas
  • Esitteet
  • sertifikaatit ja hyväksynnät
Nativo Puukuitueriste Suoritustasoilmoitus – English
  • Suoritustasoilmoitus (DoP)
RT-kortti
  • Tuote-esite
Nativo Levyeriste Suoritustasoilmoitus DoP – Suomeksi
  • Suoritustasoilmoitus (DoP)
PEFC sertifikaatti 2021-2026
  • Sertifikaatit
Hunton_HH_7291 - NY NATIVO

Hunton_HH_7291 - NY NATIVO

Hunton Nativo Puukuitueriste

Hunton Nativo Puukuitueriste